Babenberger 1976 - Investiční zlatá mince.
říjen 2020
Informace o výkupní a prodejní ceně.
2020
Hlavní události roku 2020 ovlivňující cenu zlata.Rok 2020 byl pro cenu zlata mimořádně turbulentní, přičemž jeho cena zaznamenala výrazné výkyvy v důsledku řady globálních ekonomických událostí. Jedním z hlavních faktorů, které ovlivnily cenu zlata, byla pandemie COVID-19. Šíření viru způsobilo masivní ekonomickou nejistotu, což vedlo k narušení globálních dodavatelských řetězců, zastavení výrobních aktivit a poklesu mezinárodního obchodu. Investoři v období nejistoty tradičně vyhledávají bezpečné přístavy, mezi které zlato dlouhodobě patří. V důsledku toho jeho cena prudce vzrostla, přičemž během roku dosáhla rekordních maxim.
Dalším významným faktorem byl bezprecedentní zásah centrálních bank po celém světě, zejména amerického Federálního rezervního systému (Fed), který přijal politiku masivního tištění peněz a snížení úrokových sazeb na historická minima. Tyto kroky měly za cíl stabilizovat ekonomiky čelící hlubokým dopadům pandemie, ale zároveň vedly ke znehodnocení měn, zejména amerického dolaru. Jelikož je cena zlata často kótována v dolarech, oslabení této měny dále přispělo k růstu hodnoty zlata, protože investoři hledali alternativní aktiva k ochraně svého bohatství před inflací a znehodnocením fiat měn.
Dalším důležitým momentem byla geopolitická nestabilita. V roce 2020 byly klíčové vztahy mezi velmocemi, zejména mezi Spojenými státy a Čínou, napjaté. Obchodní války a vzájemné sankce zvyšovaly globální napětí, což vedlo k větší nervozitě na trzích. Politická nestabilita obecně podporuje poptávku po zlatě jako bezpečném útočišti. Kromě toho probíhaly i další regionální konflikty, které měly negativní dopad na globální ekonomickou stabilitu a tím dále zvyšovaly hodnotu zlata.
Na trzích hrál klíčovou roli také vývoj vakcín proti COVID-19. Zatímco začátkem roku 2020 pandemie poháněla poptávku po zlatě vzhůru, postupně se objevily zprávy o úspěšných klinických testech vakcín, což přineslo naději na rychlé zotavení ekonomiky. To vedlo k určité korekci ceny zlata ve druhé polovině roku, kdy se trhy částečně uklidnily v očekávání stabilizace.
Důležitou roli sehrály také masivní fiskální stimuly, které vlády po celém světě zaváděly ve snaze zmírnit ekonomické dopady pandemie. Tato opatření vedla k rostoucímu státnímu dluhu a obavám z dlouhodobé inflace, což opět zvýšilo atraktivitu zlata jako zajištění proti nejistým ekonomickým vyhlídkám.
Celkově byl rok 2020 pro trh se zlatem výjimečný. Pandemie, globální měnové a fiskální stimuly, geopolitická nestabilita a volatilita trhů měly za následek prudký růst ceny zlata. V srpnu 2020 dosáhla cena zlata historického maxima, kdy překročila hranici 2 000 USD za unci, což bylo přímým důsledkem kombinace těchto faktorů. Cenu zlata však na konci roku začal mírně korigovat optimismus spojený s vakcínami a nadějí na ekonomické zotavení.